Chrípka každoročne spôsobí na Slovensku niekoľko tisíc ťažkých komplikácií.
BANSKÁ BYSTRICA. Aj keď počet akútnych respiračných ochorení a chrípky, či jej podobných ochorení v teplom decembri tohto roka nestúpa takým tempom, ako po iné roky v tomto čase, epidemiológovia nestrácajú ostražitosť a pozorne monitorujú vývoj tých ochorení.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Chrípka totiž každoročne spôsobí na Slovensku niekoľko tisíc ťažkých komplikácií – zápal pľúc, zápal priedušiek, zápal prínosových dutín, zápal stredného ucha, neurologické ochorenie, z ktorých mnohé vyžadujú hospitalizáciu. Tieto ochorenia môžu mať trvalé zdravotné následky. Najčastejšie je potrebné na chrípku hospitalizovať deti mladšie ako 2 roky a starších ľudí nad 60 rokov.
„Chrípkové ochorenie by preto ľudia nemali podceňovať a každé chrípkové a chrípke podobné ochorenie by mali vyležať a adekvátne liečiť pod dozorom lekára,“ zdôrazňuje vedúca Odboru epidemiológie MUDr. Mária Avdičová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) Banská Bystrica.
Vyšetrili množstvo vzoriek
Od začiatku chrípkovej sezóny 2014/2015 bolo vo virologických laboratóriách úradov verejného zdravotníctva celkovo vyšetrených 548 vzoriek biologického materiálu ( 237 výterov z nosohltanu a hrdla a 311 dvojíc sér), z ktorých bol laboratórne potvrdený v 12 prípadoch vírus chrípky typu A bez bližšej špecifikácie, v 1 prípade vírus chrípky typu A(H3), v 1 prípade vírus chrípky typu B bez bližšej špecifikácie, v jednom prípade vírus chrípky typu B/Massachusetts/2/2012–like, v 25 prípadoch adenovírus, v 11 prípadoch RS vírus, v jednom prípade vírus parachrípky. Najnovšie informácie o výskyte ARO a CHPO v Európe a vo svete sú dostupné na webových stránkach www.euroflu.org a www.ecdc.europa.eu.
Chrípka je závažné, vírusové, vysoko nákazlivé ochorenie, ktoré prebieha každoročne v epidémiách najmä v zime a na začiatku jari v chladnom počasí, keď narastá riziko prechladnutia organizmu a ľudia sa viac zdržujú v uzatvorených priestoroch.
Ako sa brániť
Pôvodcom ochorenia je chrípkový vírus, ktorý sa nachádza vo veľkom množstve v sekréte dýchacích ciest a vylučuje sa pri rozprávaní, kašľaní a kýchaní. Veľké množstvo vírusu vylučovaného dýchacími cestami chorého a malá dávka vírusov potrebná na vyvolanie infekcie, sú jednou z príčin rapídneho šírenia sa chrípky.
Chrípka sa teda šíri vzduchom, vírus vstupuje do tela dýchacími cestami, ale osoby sa môžu nakaziť aj kontaktom s predmetmi kontaminovanými výlučkami z dýchacích ciest a následným dotykom sa svojich úst alebo nosa (podávanie rúk, uteráky, použité vreckovky, predmety bežného používania, kľučky od dverí). Inkubačná doba, teda doba, ktorá uplynie od preniknutia choroboplodných zárodkov do objavenia sa prvých príznakov ochorenia je 1-3 dni. Vzhľadom na existenciu veľkého množstva iných respiračných vírusov, ktoré môžu vyvolať ochorenie podobné chrípke, sa samotná chrípka často podceňuje.
Ohrození sú hlavne starší a chronicky chorí ľudia
Na rozdiel od iných respiračných vírusov, vírus chrípky je schopný spôsobiť vysokú chorobnosť v krátkom čase s ťažkým priebehom ochorenia, ktoré môže končiť úmrtím. Počet úmrtí, zapríčinených chrípkou nie je presný.
V mnohých prípadoch aj preto, že sa chrípka neuvádza ako bezprostredná príčina smrti. Často je to skôr bakteriálny zápal pľúc, metabolický rozvrat, zlyhanie srdca a iné závažné zdravotné následky. Iniciátorom týchto ťažkých komplikácii je však chrípka. Klinicky závažný priebeh ochorenia epidemiológovia zaznamenávajú hlavne u starých a chronicky chorých ľudí, no často aj u zdravých ľudí pod 50 rokov. Znepokojujúco pôsobí hlavne skutočnosť, že až pri 96 percent smrteľných prípadov bola zistená absencia zaočkovania dostupnou očkovacou vakcínou.
V epidémiách chrípky a chrípke podobných ochorení býva najvyššia chorobnosť u detí do 15 rokov, preto sú v detských kolektívnych zariadeniach – jasliach, škôlkach i školách, veľmi dôležité preventívne opatrenia. „Je to hlavne časté a účinné vetranie - otvorenie okien dokorán cez každú prestávku, ak je to možné, tak aj počas vyučovania vetrať ventilačným oknom, ale aj dokonalé vetranie počas upratovania a po skončení vyučovania, či prevádzky detského zariadenia.
Denne treba dôsledne odstraňovať vlhkou utierkou s prísadou čistiaceho prostriedku prach, umývať podlahy a ostatné plochy vrátane radiátorov a kľučiek dverí. V čase epidémie chrípky a chrípke podobných ochorení odporúčame na toto čistenie použiť aj dezinfekčné prostriedky,“ hovorí k téme prevencie MUDr. Avdičová. Upozorňuje, že sa nemá zabúdať na dodržiavanie zásad osobnej hygieny detí, zabezpečenie mydla na umývanie rúk, jednorazových papierových utierok na utieranie rúk, alebo vlastných uterákov.
Na čo dbať v kolektíve
Deti je potrebné naučiť pravidelne si umývať ruky mydlom a vodou minimálne 20 sekúnd po znečistení, napr. po kýchnutí, po použití WC, po kontakte so zvieraťom, pred jedlom, vždy po návrate domov, po pobyte vo verejnom dopravnom prostriedku a pod.
Samozrejme v školských zariadeniach musí dbať na dodržiavanie zásad osobnej hygieny aj personál, ktorý kontroluje, aby do detských a školských kolektívnych zariadení dochádzali len zdravé deti a zdravý personál. Počas aj lokálnej epidémie je nutné obmedzovať nadmerný styk detí (tlačenice) aj počas bežného vyučovania (organizácia obedov, prestávok, odchod zo školy) a neorganizovať a nezúčastňovať sa podujatí, kde je väčšia koncentrácia osôb. Svoju úlohu v prevencii proti chrípkovým ochoreniam majú i rodičia.
Či je to výchova detí v súlade so zásadami osobnej hygieny, k správnej životospráve, k správnemu obliekaniu, k dostatočnej pohybovej aktivite na čerstvom vzduchu, či otužovaniu napríklad pri sprchovaní striedavo teplou a studenou vodou. Netreba zabúdať na dostatok spánku, či pitie dostatočného množstva tekutín. Treba ešte pripomenúť, že je ešte stále možné dať sa zaočkovať proti chrípke, nakoľko očkovanie je najúčinnejšou prevenciou chrípky.