Hrádok ukrýval aj železný koláč

Archeologický výskum lokalít Hrádok a Netopierska jaskyňa priniesol nové poznatky o histórii týchto lokalít.

Deštrukcia obrannej hradby s požiarovou vrstvou na HrádkuDeštrukcia obrannej hradby s požiarovou vrstvou na Hrádku (Zdroj: archív M.Kvietka)

Výsledky výskumu chce občianske združenie Permon v spolupráci so Stredoslovenským múzeom zakomponovať do náučného chodníka, ktorý má v blízkej budúcnosti spojiť Španiu Dolinu so Sásovou.

BANSKÁ BYSTRICA. V priebehu augusta sa na lokalitách Netopierska jaskyňa a Hrádok v katastrálnom území Nemce uskutočnil zisťovací archeologický výskum, ktorý pod taktovkou Stredoslovenského múzea v Banskej Bystrici iniciovalo občianske združenie Permon. Podľa jeho predstaviteľa Pavla Gendera by chceli výsledky výskumu propagovať v rámci náučného chodníka, ktorým plánujú prepojiť Sásovskú dolinu s blízkou Špaňou Dolinou. V súčasnosti pre projekt hľadajú finančné zdroje. „Určite by to bol pre rozvoj turistického ruchu veľký prínos, pričom v rámci náučného chodníka by sme chceli sprítomniť nielen archeologické nálezy z tejto lokality, ale aj geomontánnu históriu mikroregiónu,“ dodal Pavol Gender.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Archeológ Stredoslovenského múzea Martin Kvietok potvrdil, že nové archeologické bádanie nadviazalo na výskumy z minulosti, ktoré sa robili v priestoroch Netopierskej jaskyne a jaskyne Kaplnka.

Naopak, na vrcholovej pozícii Hrádku sa doteraz žiaden ucelený archeologický výskum nerobil, preto získané poznatky sú veľmi cenné.

Priestor pred jaskyňou poznačilo povstanie

V lokalite Netopierska jaskyňa sa už v minulosti podarilo objaviť viaceré nálezy z neskorej doby bronzovej a mladšej doby rímskej.

„Cieľom našej sondáže bolo overiť, či sa nejaké praveké situácie nachádzali aj pred jaskyňou. Nepotvrdilo sa to , keďže terén pred jaskyňou bol nasypaný pred niekoľkými desiatkami rokov,“ hovorí Martin Kvietok. K násypom prišlo podľa neho najmä počas amatérskych výskumov v povojnovom období, prípadne v období SNP. V Netopierskej jaskyni sa v tom čase ukrývali prenasledovaní civilní obyvatelia, ale tiež vojenskí zbehovia. Martin Kvietok dodáva:“ Napriek tejto skutočnosti sa nám podarilo nájsť zaujímavé exempláre keramiky z neskorej doby rímskej.“

SkryťVypnúť reklamu

V blízkosti Netopierskej jaskyne sa nachádza ďalšia z pozoruhodných jaskýň, nazývaná Kaplnka. Preskúmaná bola už v minulosti, pričom sa tu podarilo naraziť na kolekciu keramiky z neskorej doby kamennej, z obdobia bošáckej skupiny ( kultúrna skupina mladšieho eneolitu.)

Súčasne sa tu našli aj predmety z neskorej doby rímskej, sťahovania národov, ale aj z obdobia stredoveku.

Komu slúžil Hrádok?

Druhou fázou výskumu bola sondáž na vrchole Hrádku. Výskum sa v prvom rade zameral na získanie nálezov, ktoré by umožnili presnejšie datovať obdobia v ktorých bola lokalita osídlená. „Chceli sme získať odpoveď, či osídlenie na Hrádku zodpovedá nálezom z Netopierskej jaskyne a Kaplnky,“ hovorí archeológ.

Archeológovia na vrcholovej plošine Hrádku vytýčili štyri menšie zisťovacie sondy a jednu väčšiu sondu situovali na mieste predpokladaného opevnenia. Prvoradé bolo zistiť, či bol Hrádok opevnený, alebo či pre obranné účely postačoval neprístupný terén.

SkryťVypnúť reklamu

„Podarilo sa nám nájsť niekoľko stoviek kusov keramiky, ktoré pochádzali prevažne z obdobia praveku. Veľká časť z nich sa viazala k obdobiu lužickej kultúry (9 – 8. stor. pred Kr.), objavili sa však aj nálezy z obdobia púchovskej kultúry (2-1.stor. pred Kr.) a stredoveku (13.stor.)

Aj túto lokalitu výrazne poznačila druhá svetová vojna, ktorá vrcholovú plošinu Hrádku značne zdevastovala. V lokalite boli rozmiestnené postavenia rumunskej armády, takže plošina bola doslova prevŕtaná výbuchmi mínometnej paľby.

„Napriek tomu sme získali indície, že tu s veľkou pravdepodobnosťou stáli objekty, zasekané do vápencového podložia. Zachytili sme napríklad dva relikty takýchto objektov z obdobia lužickej kultúry.“

Archeológom sa podarilo identifikovať aj zvyšky obrannej hradby, ktorá prechádzala severovýchodnou časťou vrcholovej plošiny. Zistili tiež stopy po jej zániku z dôvodu silného požiaru, ktorý postihol hradbu zrejme niekedy na začiatku staršej doby železnej (8/7.stor pred.Kr). Na túto otázku však môžu dať presnejšiu odpoveď uhlíky získané v zánikovej vrstve hradby. Tieto by chceli dať archeológovia na radiokarbónové datovanie. Opevnenie zrejme zaniklo v staršej dobe železnej.

Príliš tvrdý koláč

Martin Kvietok dodáva, že osídlenie Hrádku bolo v dobe bronzovej krátke, ale intenzívne. Lokalita slúžila zrejme ako miesto kde sa ľudia z nižšie situovaných otvorených sídlisk skrývali pred vojnovými udalosťami, prípadne na stráženie komunikácie, ktorá prechádzala popod Hrádok do Španej Doliny.

Okrem otázky doby osídlenia Hrádku sa archeológovia pokúšali nájsť aj doklady metalurgie kovov predovšetkým medi. Hoci nálezy dokladajúce spracovanie medi, ktoré by ozrejmovali vývoj pravekej ťažby v Starohorsko –Špaňodolinskom revíri sa v tejto sezóne nenašli, k významným objavom patrí objav fragmentu železného koláča, ktorý bol polotovarom pri výrobe železa. „Vek tohto nálezu zatiaľ ostáva otvorený, keďže nepochádzal z uzavretého nálezového celku,“ dodal M. Kvietok.

Archeológovia chcú určite vo výskume pokračovať aj na budúcu sezónu a plánujú otvoriť väčšiu plochu v severovýchodnej časti areálu hradiska, kde predpokladajú pokračovanie hradby.

Historické výzvy

Zaujímavé poznatky by mohol priniesť aj výskum ďalších blízkych lokalít. V oblasti starej Sásovej predpokladajú archeológovia nález väčšieho pohrebiska ľudu lužickej kultúry, v oblasti Horného dielu sa zas mohlo nachádzať obranné postavenie, alebo pozorovateľňa z rovnakého obdobia. Archeológovia vychádzajú z toho, že zatiaľ čo na terasách Hrona sa zrejme nachádzali sídliská a pohrebiská, v čase nebezpečenstva sa obyvatelia sťahovali do vyšších polôh, ako bol Hrádok, či Horný diel.

Už v jesenných mesiacoch by chcelo Stredoslovenské múzeum v spolupráci so združením Permon zorganizovať v obciach mikroregiónu Pod Panským dielom cyklus prednášok o výsledkoch výskumu.h1.jpg

h2.jpg

h3.jpg

h4.jpg

h5.jpg

Z archeologického výskumu

FOTO - archív M.KVIETKA

Najčítanejšie na My Bystrica

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 20 157
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 873
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 546
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 947
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 402
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 401
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 924
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 558
  1. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  2. Martin Škopec Antal: Pokus o zjednotenie spoločnosti je utopickým blúznením
  3. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  4. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  5. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  6. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  7. Jozef Ďanovský: Medžugorie na Veľkú noc
  8. Martin Borecky: Rakovina
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 315
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 655
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 454
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 8 925
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 462
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 378
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 336
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 436
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  2. Martin Škopec Antal: Pokus o zjednotenie spoločnosti je utopickým blúznením
  3. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  4. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  5. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  6. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  7. Jozef Ďanovský: Medžugorie na Veľkú noc
  8. Martin Borecky: Rakovina
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 315
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 655
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 454
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 8 925
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 462
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 378
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 336
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 436
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu